Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ústav krizového řízení

Spolupráce

Při zabezpečování výuky udržuje Ústav krizového řízení úzkou spolupráci s oddělením zvláštních úkolů Krajského úřadu Zlínského kraje a s oddělením krizového řízení města Uherské Hradiště. Odborníci z těchto institucí jsou zapojeni do výuky následujících předmětů:

  • Krizové plánování.
  • Krizový management a bezpečnostní systém ČR.
  • Vybrané aspekty bezpečnosti.
  • Ekonomika krizových situací.

Dle momentální domluvy do výuky vstupují i odborníci z firemní sféry (např. v předmětech Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti, Řízení finančních rizik, Řízení lidských zdrojů, Teorie spolehlivosti systému aj.). S fungováním podniků se studenti dále seznamují prostřednictvím exkurzí, které jsou realizovány například v těchto významných společnostech:

  • Škoda Auto a.s.
  • MESIT holding, a.s.
  • Evektor, spol. s r.o.
  • Kovárna VIVA, a.s.
  • Thermacut, k.s.

Bylo by hříchem nechat moderní technické vybavení a kreativní tým pracovníků zahálet, a tak Ústav krizového řízení kromě pedagogicko-výzkumných aktivit nabízí spolupráci také zájemcům z podnikového sektoru, a to zejména v následujících oblastech:

  • Identifikace rizik v organizaci, jejich analýza a vyhodnocení.
  • Příprava krizových scénářů a havarijních plánů organizací.
  • Analýza a racionalizace finančního řízení organizace, resp. systému výkonnostního řízení.

Dále nabízíme organizaci workshopů a seminářů, řešení společných vědecko-výzkumných projektů, potažmo spolupráci při hledání nových kvalifikovaných pracovníků například formou realizace odborných stáží a praxí či spoluprací při řešení bakalářských a diplomových prací.

Aktuality

15.01.2024
Výuku v zimním semestru zpestřili odborníci z praxe

Ústav krizového řízení má na Fakultě logistiky a krizového řízení UTB ve svojí gesci zejména výuku analýzy rizik, krizového managementu a bezpečnosti práce. Právě v těchto disciplínách dochází v posledních letech k dynamickým změnám a na poli teoretických poznatků nezůstává kámen na kameni. Tím výrazněji roste potřeba častých návštěv odborníků z praxe, kteří studenty dokáží zasvětit do aktuálních trendů. Je proto dobrou zprávou, že se v průběhu zimního semestru akademického roku 2023/2024 podařilo kontakt s praxí dále prohlubovat a pozvat do výuky celou řadu osobností.

Účast odborníků z praxe se týkala jak bakalářského studijního programu Management rizik, tak i magisterské specializace Rizikové inženýrství (v rámci studijního programu Bezpečnost společnosti), které Ústav krizového řízení garantuje. Přednášky externích hostů navíc doplnilo několik exkurzí ve významných regionálních firmách. „První vydařenou událostí zimního semestru byla exkurze ve společnosti MESIT holding, a.s. Studenti třetího ročníku bakalářského studijního programu Management rizik a druhého ročníku magisterské specializace Rizikové inženýrství se nejprve zúčastnili přednášky ekonomického ředitele Ing. Daniela Remeše, Ph.D. na téma krizový management a řízení finančních rizik. Po přednášce následovala exkurze do provozu,“ nastiňuje ředitel Ústavu krizového řízení Ing. et Ing. Jiří Konečný, Ph.D. a dodává: „Mezi obvyklé součásti našeho programu exkurzí patřila návštěva ve společnosti Evektor, kde studenti nahlédli do unikátní výroby letadel a absolvovali besedu s manažerem kvality i s finančním ředitelem. Novým přírůstkem se naopak stala exkurze ve společnosti Colorlak, která byla zaměřena zejména na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti.“

Odborníci, kteří svou účastí zpestřili přednášky a semináře, vstoupili do celkem šesti předmětů. Skvělému ohlasu studentů se těšila například výuka PhDr. Mgr. Radima Křiváka, BBA, který přijal pozvání do předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti. Těžištěm jeho přednášek a seminářů se stala zdravotnická příprava, zejména první pomoc na pracovišti, jejíž zásady si studenti mohli i prakticky vyzkoušet. V předmětu Ekonomika krizových situací obohatil výuku referent krizového řízení z Městského úřadu Uherské Hradiště Ing. Lumír Lacka. Pod jeho vedením se studenti seznámili se základními úkony v informačních systémech Argis a Krizkom, které slouží jako nástroje informační podpory hospodářských opatření pro krizové stavy. A do třetice, v předmětu Řízení finančních rizik se podělil o svoje zkušenosti finanční ředitel společnosti Podravka – Lagris a.s. Ing. Jan Látal, který studentům prezenční i kombinované formy přednášel o řízení cash flow v době krize.

„S těmito osobnostmi spolupracujeme již několikátým rokem a těší nás, že se jejich účast ve výuce stává tradicí. Výbornému ohlasu se těšila i přednáška Ing. Oldřicha Macha, Ph.D., jenž v předmětu Teorie spolehlivosti systémů studenty seznámil se svými zkušenosti z provozu jaderné elektrárny. Velké poděkování si zaslouží také Ing. Vlastimil Kapsa, Ph.D., Ing. Čestmír Bouda, Bc. Luboš Galeta, Mgr. Josef Botek, JUDr. Jiří Ostravský, PhDr. Mgr. Vojtěch Kořen, Ph.D., Ing. Martin Horsák a další hosté, kteří studenty nezištně obohatili o svoje odborné poznatky,“ dodal dr. Jiří Konečný.

24. 1. 2023
Studenti Managementu rizik pokračují v poznávání regionálních firem

Středa 22. února 2023 se stala termínem další zajímavé exkurze, kterou zorganizoval Ústav krizového řízení pro studenty bakalářského programu Management rizik. Díky vstřícnosti představitelů společnosti Kovárna VIVA, a.s. mohli studenti druhého a třetího ročníku nahlédnout do provozu jedné z nejmodernějších kováren ve střední Evropě, jež navazuje na tradici kovárny společnosti Baťa. Od svého vzniku v roce 1992 patří tento podnik k významným zaměstnavatelům na území Zlínského kraje.

Únorová exkurze měla dva stěžejní chody. Studenti byli nejprve zasvěceni do oblasti finančního řízení podniku a z úst finančního ředitele firmy se dozvěděli, jak Kovárna VIVA, a.s. přistupuje k problematice finančních rizik. Následně dostali možnost nahlédnout do výroby a získat představu o standardech, které jsou ve firmě dodržovány z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. „O výklad informací z oblasti BOZP se během exkurze postaral náš student 3. ročníku Vojtěch Karlík, který v Kovárně VIVA, a.s. působí již přes rok jako stážista. Právě jeho velký progres v této oblasti a vztah, který si k problematice BOZP s přispěním svého nadřízeného z oddělení EHS vypěstoval, je jedním z nejcennějších výsledků naší spolupráce s touto společností. Pro úplnost dodávám, že Vojta v Kovárně VIVA zpracovával i svou bakalářskou práci,“ uvádí tajemník Ústavu krizového řízení FLKŘ – Ing. Jiří Dokulil, Ph.D.

Představitelé Ústavu krizového řízení si vstřícnosti společnosti Kovárna VIVA, a.s. velice cení a pevně doufají, že letošní exkurze, které se zúčastnila necelá padesátka studentů, v této firmě zdaleka nebyla poslední.

 

01. 11. 2022
Výuku 3. ročníku Managementu rizik zpestřili odborníci z praxe

Kontakt s praxí – to je jedna z oblastí, na kterou kladli zásadní důraz autoři bakalářského studijního programu Management rizik, vyučovaného na Fakultě logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati. V době, kdy první posluchači tohoto programu vstoupili do třetího ročníku studia, začaly zmíněné záměry získávat reálnou podobu. V průběhu zimního semestru zpestřily výuku exkurze a také účast odborníků z praxe.

V rámci studijního programu Management rizik jsou vychováváni odborníci na procesy hodnocení a ovládání rizik, kteří mohou své znalosti zužitkovat v celé řadě disciplín, ať už technického či ekonomického směru. Po získání základních teoretických poznatků v úvodu studia hraje klíčovou roli třetí ročník, kdy studenti absolvují řadu profilových předmětů, jako například Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti, Ekonomika krizových situací či Řízení finančních rizik. A právě jejich součástí bylo i zapojení hostů z praxe. „První vydařenou událostí zimního semestru byla exkurze ve společnosti Evektor, o které jsme podrobně informovali již dříve. V dalších případech přišla praxe doslova přímo za studenty, nejčastěji ve formě přednášek a praktických seminářů,“ nastiňuje Ing. et Ing. Jiří Konečný, Ph.D., ředitel Ústavu krizového řízení, který výuku Managementu rizik oficiálně zabezpečuje.

Skvělému ohlasu studentů se těšila výuka PhDr. Mgr. Radima Křiváka, BBA, který se podílel na předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti. Těžištěm jeho přednášek a seminářů se stala zdravotnická příprava, zejména první pomoc na pracovišti, jejíž zásady si studenti mohli i prakticky vyzkoušet. „Do výuky aktivně vstoupil i Ing. Jan Pavliš z firmy 3M Česko, který přednášel o osobních ochranných pracovních pomůckách a studenti měli možnost si je sami vyzkoušet,“ doplnila garantka předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti Ing. Slavomíra Vargová, PhD.

V předmětu Ekonomika krizových situací přijali pozvání do výuky dlouholetý pracovník Správy státních hmotných rezerv Ing. Štefan Mihok a referent krizového řízení na Městském úřadu Uherské Hradiště – Ing. Lumír Lacka. Pod vedením Ing. Lacky se studenti seznámili se základními úkony v softwaru Argis, který slouží jako hlavní nástroj informační podpory hospodářských opatření pro krizové stavy. „Zajímavého zpestření se dočkal i předmět Řízení finančních rizik. V období vysokého růstu cen měla svůj význam přednáška Bc. Lucie Tučkové, která nastínila způsoby, jak ochránit svoje úspory před inflací. Finanční ředitel společnosti PUR-PLASTICS s.r.o., Ing. Jan Látal, zase studenty seznámil se svými zkušenostmi z řízení cash flow v podniku,“ upřesnil dr. Konečný.

Čím dál intenzivnějšímu zapojení odborníků z praxe se těší i specializace Rizikové inženýrství, kterou Ústav krizového řízení zabezpečuje v rámci magisterského studijního programu Bezpečnost společnosti (jako přímou návaznost bakalářského programu Management rizik). Zatímco výuku předmětu Teorie spolehlivosti systémů obohatili manažer kvality Ing. Vlastimil Kapsa, Ph.D. a odborník na oblast energetické bezpečnosti Ing. Oldřich Mach, Ph.D., pozvání do předmětu Řízení lidských zdrojů přijala personální ředitelka firmy Greiner Packaging, s.r.o. – Ing. Zuzana Julinová, „Paní inženýrka Julinová pro studenty zorganizovala přijímací řízení nanečisto a v průběhu svojí návštěvy jim pomohla vylepšit životopis, což se setkalo s velmi příznivými ohlasy jednotlivých účastníků,“ informovala Ing. Eva Hoke, Ph.D., garantka předmětu Řízení lidských zdrojů.

 

Exkurze Managementu rizik ve firmě Evektor

FLKŘ, to není jen ochrana obyvatelstva a aplikovaná logistika. Svěží vítr by měli na pracovní trh přinést i absolventi bakalářského studijního programu Management rizik, který je zaměřen na problematiku analýzy rizik v širokém spektru oblastí. První absolventy tohoto programu fakulta vyšle do světa na konci stávajícího akademického roku.

Zatímco první dva roky studia byly v rámci Managementu rizik spojené se získáváním všeobecných základů, třetí ročník obsahuje celou řadu profilových a státnicových předmětů (Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti, Krizový management podniku, Ekonomika krizových situací, Řízení finančních rizik atd.). Jako jejich vítané doplnění se podařilo v úterý 1. listopadu zorganizovat exkurzi v kunovické společnosti EVEKTOR, spol. s r.o., která patří mezi české lídry na poli leteckého průmyslu. „Poděkování patří všem zástupcům hostitelské firmy a zejména vedoucí výroby Ing. Kateřině Kadalové, bez jejíhož organizačního nasazení by se exkurze v tak vydatné podobě neuskutečnila. Za dvě hodiny jsme toho viděli a slyšeli hodně. Absolvovali jsme diskusi s finančním ředitelem, s manažerem kvality a díky vedoucí výroby Katce Kadalové, naší absolventce v oboru Logistika a management, jsme si prošli převážnou část výroby. Vzhledem ke vstřícnosti firmy jsme navíc na exkurzi mohli vzít kromě studentů třetího ročníku také naše druháky,“ informoval tajemník Ústavu krizového řízení Ing. Jiří Dokulil, Ph.D.

Tímto počinem však spolupráce Ústavu krizového řízení a firmy EVEKTOR nekončí. Tři studenti Managementu rizik zahájili v této firmě zpracovávání svých bakalářských prací zaměřených na provozní, finanční a marketingová rizika. „S přístupem firmy jsme nadmíru spokojené. Měly jsme možnost se setkat s výkonným ředitelem a marketingovou specialistkou, kteří nám blíže představili oblasti, jimiž se zabýváme ve svých bakalářských pracích. Vážíme si možnosti v těchto konzultacích i nadále pokračovat,“ podělily se o své postřehy studentky Agnieszka Jochymková a Žaneta Vrátná.

 

15.04.2022
Exkurze jsou zpět, studenti navštívili regionální firmy

Po bezmála dvouleté přestávce, kterou způsobila pandemická situace, se v dubnu 2022 opět rozběhly exkurze studentů v partnerských organizacích fakulty. Hlad po nahlédnutí do praxe byl značný a projevil se na téměř stoprocentní účasti studijních skupin, kterým byl program určen.

Zatímco na pondělní a úterní exkurzi (4. – 5. dubna 2022) ve společnostech Mesit holding, a.s. a Thermacut, k.s. vyrazili studenti druhého ročníku bakalářského studijního programu Management rizik, ve čtvrtek (7. dubna 2022) byla sestava návštěvníků mnohem širší. Možnost načerpat nové postřehy z prostředí výrobní firmy totiž dostali i studenti třetího ročníku končícího studijního programu Procesní inženýrství, kteří spolu se svými mladšími kolegy z Managementu rizik vyrazili do společnosti Hanon Systems Autopal s.r.o., sídlící v Hluku.

„Naši studenti se seznámili s výrobními provozy, načerpali informace o systémech bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, používaných ve zmíněných organizacích, a z bezprostřední blízkosti viděli začleňování moderních technologií do činnosti strojírenských firem. Za přínosné rovněž považuji, že blíže poznali podniky, které v uherskohradišťském regionu patří k významným zaměstnavatelům,“ uvedl ředitel Ústavu krizového řízení FLKŘ UTB Ing. et Ing. Jiří Konečný, Ph.D.

Pomyslnou tečkou za „exkurzním týdnem“ se stala účast studentů na zlínském Veletrhu iKariéra UTB Zlín 2022, kde dostali příležitost seznámit se s požadavky a nabídkami dalších zaměstnavatelů, nejen ze Zlínského kraje.

 

Fakulty a součásti

Zavřít