Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

Laurea University of Applied Sciences, Finsko

Denisa| 2016/2017| Ovládání rizik| Bc. | Erasmus+ studijní 

“Navštívit zemi tisíce jezer – to byl můj sen. A sny se mají plnit!” 

Místo 

Škola se nacházela asi půl hodiny vlakem od Helsinek, takže nám to od ubytování trvalo přibližně hodinku, což se dalo.  Malá fakulta byla přátelská, stejně tak jako tamní studenti. Tradicí jsou místní univerzitní „týmy“, které v rámci univerzity, fakulty a i mezi jednotlivými univerzitami pořádají různé soutěže a akce, což pro studenty vytvářelo dobrý zdroj zábavy. Výhodou byla cena obědů nejen v kampusu, ale i ve všech ostatních menzách a studentských restauracích i v ostatních městech.  

Komplikace 

Ubytování v Helsinkách bylo pro studenty až od prvního dne školy. Na daném místě se šlo ubytovat i předem, ale za cenu cca 3000Kč za noc.  Dalším problémem bylo, že jsme nepřijeli s dostatečným předstihem jak ostatní a potom se nám hůře začleňovalo do utvořených partiček.  

Rozdíly 

Ve Finsku je značný rozdíl ve vyvažování volného času a času potřebného pro plnění školních povinností. Pokud vyučující věděl, že máme napsat seminární, pololetní, či závěrečnou práci, vyvažoval hodiny, kdy jsme museli být přítomni ve škole a dny kdy jsme měli prostě „samostatnou práci“ z domova.  A vzhledem k tomu, že výuka byla dělená na bloky – dopolední a odpolední (celé dopoledne jeden předmět, a odpoledně další), tak jsme v této volné době měli opravdu čas věnovat se práci do školy.  

Náročnost  

Pobyt byl náročný především z pohledu financí, protože pro studenty bylo připraveno spoustu aktivit, jako například zájezd do Laplandu nebo do Ruska, a to si jen málo z nás nechalo ujít. A také, jak známo, Finsko patří k těm dražším zemím. Časová náročnost se mění spíše v časovou nenáročnost. Opravdu, díky dobře nastavenému systému byl dostatek času na poznávání místních parků a okolních měst. 

Fakulty a součásti

Zavřít