Zážitky našich studentů

Instituto Superior de Contabilidade de Administracao do Porto, Portugalsko

Anna | 2015-2016 | Ovládání rizik | Bc. | Erasmus+ studijní

„Život v portu? Dobrá levná káva a kultura, kterou na sobě začnete pociťovat“

Město

Porto je naprosto jedinečné místo, které žije uměním, hudbou, jídlem a úžasnými lidmi. V celém městě je několik univerzit, takže „erasmácká“ komunita je opravdu velká. Na druhou stranu lokální Portugalci jsou velmi přátelští, takže není problém se sblížit i s nimi. Cenově je Portugalsko srovnatelné s Českou republikou. Co je ale opravdu levné a výborné je káva, ta se dá najít i za méně než jedno Euro. Porto nabízí velkou škálu restaurací, kde je jídlo cenově dostupné a velmi chutné. Jediné místo, kde mi ale opravdu nechutnalo, byla univerzitní menza.

Komplikace

Univerzita ISCAP nezajišťuje žádné koleje pro mezinárodní studenty, proto je nutné si zajistit ubytování samostatně. Opravdu doporučuji zařídit si ho s předstihem, před začátkem Erasmu. Na facebookových stránkách najdete odkazy, kde si ubytování pronajmout. Celý proces není složitý, jen se na něho musí myslet dopředu.

Rozdíl proti ČR

Počasí! Přesto, že jsem na svůj Erasmus vyjela v zimním semestru, užívala jsem si až do začátku listopadu slunná odpoledne na pláži. Velmi odlišná je i portugalská kultura. Začnete to na sobě pociťovat, v momentě kdy nebudete schopni nikam dorazit včas.

Náročnost

Na Univerzitě ISCAP bylo několik kurzů pro mezinárodní studenty, mezi kterými jsme si vybírali ty, které co nejvíce korespondovaly s předměty na FLKŘ. Samozřejmě byly zde předměty těžší a lehčí. Celková náročnost však není příliš vysoká. Učitelé jsou velmi vstřícní a nápomocní, kdykoli se objevil nějaký problém – pomohli. Časově byla univerzita 3 až 4 dny v týdnu, většinou v odpoledních hodinách.

Veškeré informace o studiu a životě v Portě si můžete přečíst na stránkách, které vytvořili moji bývalí spolužáci z ISCAP.