Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

Akademia Sztuki Wojennej, Polsko

Eva|2016/2017|Ochrana obyvatelstva|Bc.|Erasmus + studijní

„Krásné prostředí, vlastní mentor, ale taky režim, na který nejsme v Hradišti zvyklí.“

Místo

Varšava je krásné město, které má své kouzlo. Naše akademie se bohužel nacházela cca 30 minut vlakem od centra Varšavy, tudíž většinu času jsme trávili v kampusu akademie. Na druhou stranu, v kampusu se nacházelo snad úplně vše. Fakulta, koleje, knihovna, společenská místnost „Kasino“, sportovní centrum s neomezeným přístupem (posilovna, plavecký bazén), samostatné byty studentů a dokonce i kostelík. Akademie se nacházela na samotném okraji Varšavy, mohli jsme tedy vyběhnout do přírody a vychutnávat si čerstvého vzduchu.
Erasmus v Polsku toho nabízí víc než dost. Měli jsme výborný kolektiv, vlastního polského „mentora“, který nám pomáhal v případě nouze. Výhodou byly levné potraviny, studentské výhody (poloviční jízdné po celém Polsku), sportovní akce se spřátelenými univerzitami akademie a velká možnost cestování.

Komplikace

Personál na kolejích bohužel neuměl anglicky. Špatně se s nimi komunikovalo. V ČR to však funguje podobně.

Rozdíl proti ČR

Výuka probíhala od pondělí do pátku, ne jako v Hradišti, kde se snaží, abychom měli pátky volné. Velmi krátké přestávky – pouhých 5 minut. Člověk si stačil odskočit pouze na WC. Někdy nestíhal ani posvačit.

Pokoje byly dvoulůžkové, společná sprcha i WC, jedna kuchyň na celé patro. Na kolejích bylo zakázáno užívat alkoholické nápoje. Po 22. hodině bylo zakázáno opouštět budovu kolejí – na to nejsme v Hradišti zvyklí. Zkrátka, trochu vojenský režim J

Náročnost

Kantoři nám většinou potřebné materiály k výuce zasílali opožděně, tudíž jsme neměli moc času na přípravu. Prezentace jsme dělali po skupinách. Praktické ukázky ve výuce byly ale přínosem.

 

Tereza|2016/2017|Ochrana obyvatelstva |BC.| Erasmus+ studijní

„Na kolejích neumí anglicky, ale někdy na domluvu postačily jen ruce a nohy“

Místo

Náš nový studijní život se nacházel v místní části Rembertów, cca 30 minut od hlavní města Varšavy. V kampusu školy byl krásný park, pěkné budovy – knihovna, tělocvična s posilovnou a bazénem, kam jsme měli neomezený vstup. Byl tam i prostor na pěkné procházky, které vedly do krásných lesů. Od školy jsme dostali studentské karty, na které jsme mohli uplatnit slevu na městkou dopravu, vlaky atd., karta sloužila i jako vstup do školy.

Komplikace

Největší komplikace asi byla, že personál na kolejích neuměl anglicky, ale jen polsky. Těžko se s nimi dorozumívalo ohledně informací, např. zakoupení žetonu na praní v prádelně a dalších věcí. Ale někdy na domluvu postačily jen ruce a nohy 😀 😀

Rozdíl proti ČR

Levnější potraviny než v ČR. Malé přestávky ve výuce, kdy si člověk nestihl ani dojít na WC a už se hnal zpět na výuku. Na kolejích nebylo povoleno požívání alkoholu.

Náročnost

Výuku jsme měli v čase 8 – 14h od pondělí do pátku. Některé přípravy na výuku byly náročné, protože jsme dostávali materiály den před daným předmětem a nebylo se jak dostatečně a časově připravit.

Fakulty a součásti

Zavřít