Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Věda a výzkum

Vybavení

Věříme, že používáním těch správných nástrojů nabídneme nejen dobrý znalostní základ našim studentům, který následně využijí v praxi, ale že také přispějeme k lépe fungující společnosti. Například tím, že budeme i nadále spolupracovat s našimi partnery, firmami a institucemi. Oblast environmentu a s tím spojené i geografické informační systémy totiž mají obrovský potenciál a jeho využití v praxi neustále narůstá. V laboratoři i v terénu, v Česku i v zahraničí, v češtině i v angličtině. Naše věda umí skloubit příjemné s užitečným. A to nás baví!

Laboratoř geografických informačních systémů (GIS)

Laboratoř GIS (OSGeo Lab CZ) je unikátní v rámci celé univerzity. Využívá nejmodernější systémy pro pokročilou kartografickou vizualizaci a prostorové analýzy. Jako jediná se stala součástí mezinárodní sítě Geo for all labs.  Najdeme zde jak přední komerční SW ArcGIS vždy v nejaktuálnější verzi, tak celou řadu dalších specializovaných SW nástrojů. Třetina výkonných počítačů v laboratoři běží na unikátní linuxové distribuci OSGeo Live obsahující celosvětově nejširší spektrum volně dostupných geoinformatických nástrojů, v čele s populárním QGIS. Laboratoř tak představuje v měřítku českých vysokých škol unikátní kombinaci prostorových softwarů.

Naši studenti s jejím vybavením tak v minulosti zmapovali například pozice sběrných míst odpadů pro město Uherské Hradiště,  skrze mapové výstupy zobrazili invazivní druhy rostlin na území města Přerov nebo pomáhali mapovat bezbariérovost v intravilánu Uherského Hradiště. Nově se laboratoř rozšířila o 3D tiskárnu, která umožňuje vytvořit jednotlivé vrstvy a poskládat hmatatelnou mapu. A plánujeme toho mnohem víc. Na fakultě se také každoročně koná Den GIS,  kde studenti prezentují firmám a široké veřejnosti své projekty. V rámci laboratoře probíhá výuka geografických informačních systémů (v češtině i angličtině), územního plánování, ekologie, environmentální logistiky fyzické geografie.

GIS zkrátka nabízí úžasné možnosti a objevení těch dalších je na vás. Věděli jste například, že díky GIS můžeme mapovat případný život na Marsu? Nebo že v současné době nachází tyto systémy uplatnění nejen ve velkých soukromých společnostech, ale hned na několika českých ministerstvech? Užívají je také všechny krajské úřady, vybrané magistráty a městské úřady. Dnes s nimi neodmyslitelně pracují i hasičské záchranné sbory, policie, armáda, zdravotnická záchranná služba, správy povodí a také správy CHKO. V praxi je tedy určitě využijete!

Fakulty a součásti

Zavřít