Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Celosvětové chemické vzdělávání v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW)

Dne 24. 3.2025 se konala na akademické půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti v gesci Ústavu ochrany obyvatelstva pod vedením ředitele prof. Ing. Dušana Vičara, CSc. přednáška na téma Celosvětové chemické vzdělávání v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) – výzvy a možnosti pro studenty.

Tato přednáška byla realizována ve spolupráci s Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím HZS ČR -Institutem ochrany obyvatelstva, který sídlí v Lázních Bohdaneč a který velmi úzce spolupracuje prostřednictvím paní plk. Ing. Ladislavy Navrátilové Ph.D., s výše uvedenou organizací OPCW. Stojí jistě za zmínku, že v roce 2022 za tuto činnost IOOB obdržel prestižní cenu Winner of the “OPCW-The Hague Award“

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), se sídlem v nizozemském Haagu, zastává důležitou roli v oblasti globální bezpečnosti. Jejím cílem je prosazování a kontrola Úmluvy o zákazu chemických zbraní – CWC– nástroje, který pomohl zlikvidovat 100 % deklarovaných zásob těchto zbraní. Podstatnou součástí tohoto projektu je vzdělávání. Právě mladá generace odborníků a studentů bude jednou odpovědná za to, aby se tyto zbraně už nikdy nevrátily do arzenálů států.

OPCW nabízí široké spektrum vzdělávacích a profesních programů. Mezi nejznámější patří Associate Programme, který poskytuje intenzivní odbornou přípravu mladým profesionálům z oblasti chemie, bezpečnosti a mezinárodních vztahů. Dále jsou tu odborné stáže (Internship Programme), přístupné studentům i čerstvým absolventům vysokých škol nebo výzkumné granty zaměřené na chemickou bezpečnost, laboratorní analýzu a detekci toxických látek. Tyto příležitosti nejsou určeny pouze chemikům – zapojit se mohou i studenti práva, politologie, biotechnologií či bezpečnostních studií.

V České republice se vzdělávání v oblasti chemické bezpečnosti a spolupráce s OPCW významně rozvíjí. Hlavním partnerem je Institut ochrany obyvatelstva (IOO), který se dlouhodobě věnuje otázkám CBRN ochrany (chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby). Osobností, která zaštiťuje tuto spolupráci v oblasti vzdělávání a mezinárodní spolupráce, je plk. Ing. Ladislava Navrátilová, Ph.D., jež se aktivně podílí na výměně zkušeností a šíření odborných znalostí ve spolupráci s OPCW. Díky jejímu úsilí mají i čeští studenti a odborníci možnost zapojit se do mezinárodních vzdělávacích projektů a být součástí světové komunity v oblasti chemického odzbrojení.

Jednou z hlavních výzev do budoucna je zvýšit povědomí o těchto příležitostech mezi studenty. Mnozí si ani neuvědomují, že právě oni mohou být součástí procesu, který má skutečný dopad na světový mír a bezpečnost. Zároveň je potřeba posilovat spolupráci mezi univerzitami, výzkumnými institucemi a organizacemi, jako je OPCW, aby se vzdělávání v této oblasti stalo dostupnější a praktičtější.

Vzdělávání v oblasti chemického odzbrojení není jen odbornou specializací – je to výzva s hlubokým etickým a společenským rozměrem. A právě dnes je ideální doba, aby se do této oblasti zapojili i čeští studenti. Jejich znalosti, zápal a odpovědnost mohou formovat svět bez chemických zbraní.

Fakulty a součásti

Zavřít