Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Příběhy studentů

Nikola Beňová

Další naší studentkou, která se s námi podělila o svůj příběh, je Nikola Beňová. Nikola studuje I. ročník navazujícího magisterského studia ve studijním programu Bezpečnost společnosti – Ovládání rizik v kombinované formě studia. V těchto dnech pomáhá s přípravou roušek pro druhé.

Mojí prací při výrobě roušek je chystání materiálu pro švadleny. Dělám to, co je momentálně potřeba. Máme vytvořenou skupinu, kam všichni píšeme, buď co už máme hotové, nebo naopak co potřebujeme. Naše hlavní koordinátorka tedy posílá k jednotlivým lidem poslíčka, který přiveze, odveze, jak je třeba.

Například mi poslíček přiveze vyprané a vyžehlené povlečení. To musím nejdříve rozpárat tak, aby tam nebyly žádné švy. Poté tuto látku stříhám podle šablony na obdélníky 20×40 cm a přežehlím je. Některé švadleny šijící na owerlocku chtějí takto nachystané pásy a já tedy do skupiny napíši, že mám připraveno na převoz. Některé švadleny potřebují, aby tyto pásy měly zažehlené okraje a byly přežehleny na půlku. Tak tedy kratší strany obdélníku přehnu 2x po půl centimetru, přežehlím sklad, složím na polovinu a znovu celé přežehlím.

Někdy mi poslíček doveze prostěradlo, které je potřeba nastříhat na tenké pásky 4×100 cm a zažehlit okraje. Z těchto tenkých pásků se pak šijí šňůrky na zavazování.

Dělám tedy to, co je zrovna potřeba. Pářu, stříhám, žehlím.

V naší Lhotské skupině je asi 50 dobrovolníků (od poslíčků, pradlen, střihačů, žehličů, až po švadleny) všech věkových skupin. Denně se ušije přes 500 roušek.

Tyto roušky byly rozdány například do:

Nemocnice Uh. Hradiště nemocnice Holešov, psychiatrie Kroměříž, onkologické odd. Nemocnice Brno, ordinace praktických lékařů, ČSAD UH, prodejny Jednota, Enapo, Voma, DM, Lidl,… a mnoho dalších.“ Nikola Beňová

Pokud také pomáháte, nebo víte o někom dalším, nebojte se nás kontaktovat na m_dzermansky@utb.cz a sdělte nám i Váš příběh.

Fakulty a součásti

Zavřít