#FLKŘUTB

Staňte se vědcem na pár dní!

Od 30. 4. do 3. 5. 2021 se můžete zapojit do mezinárodní výzvy City nature challenge 2021 a objevovat tak přírodu v srdci Slovácka.

Zapojit se může kdokoliv, stačí mít otevřené oči dokořán a v ruce chytrý mobil nebo fotoaparát a do nejpopulárnější aplikace na světě iNaturalist nahrát svůj objev.  Hledají se ptáci, savci, plazi, motýli, brouci, houby, rostliny, prostě vše živé! Možná budete překvapeni, jak rozmanitý život se i v našem městě může nacházet. Právě propojení široké veřejnosti s výzkumníky v rámci tzv. občanské vědy, je jedním z nejlepších způsobů, jak studovat přírodu a její biologickou rozmanitost. Veškerá pozorování se uskuteční v katastru Uherského Hradiště, Kunovic a Starého Města.

Akci v Uherském Hradišti organizuje Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s Přírodovědným centrem Trnka, oddělením DDM Uherské Hradiště a s Informačním centrem pro mládež Uherské Hradiště.

Samotná výzva odstartovala v roce 2016 v USA a zorganizovaly jí Natural History Museum v Los Angeles a California academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. V rámci osmidenního konání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování a díky zpětné vazbě více než tisícovky účastníků se informace o této výzvě rychle rozšířila do dalších měst USA. V roce 2018 se do projektu City Nature Challenge poprvé zapojila Praha a posléze Brno, Uherské Hradiště je tak teprve třetím českým zástupcem stojícím mezi velikány. V loňském roce se zapojilo do klání 244 měst z 40 zemí, zúčastnilo se přes 43 tisíc lidí a bylo zaznamenáno více než 800 tisíc pozorování. Jak to bude vypadat letos?

Více informací k akci a vzdělávací materiály naleznete na stránkách: www.citynaturechallenge.cz/

Aplikaci iNaturalist, kterou budete k pozorování potřebovat, stáhnete na Google Play či App Store. Aplikace i portál www.inaturalist.org/ je počeštěná a zcela zdarma a navíc vám pomůže s určením toho, co jste právě vyfotili.