City Nature Challenge aneb Poznejte přírodu ve vašem městě

Soutěž City Nature Challenge 2024 brzy začne a vy se jí můžete zúčastnit už tím, že vstoupíte na prah svého domu!  Připojte se k nám od 26. do 29. dubna 2024 a zaznamenejte svá pozorování i vy!

City Nature Challenge je každoroční akce, v níž se v přátelské soutěži mezi městy celého světa setkávají občané s vědci. Města spolupracují na společném cíli zdokumentovat druhy pro účely ochrany přírody a plánování měst, ale také soutěží o to, kdo provede nejvíce pozorování přírody, najde nejvíce druhů a zapojí nejvíce tzv. občanských vědců.

V rámci našeho trojměstí Uherské Hradiště, Kunovice a Staré Město a jeho bezprostředním okolí se nachází množství zajímavých biotopů s bohatou druhovou rozmanitostí, od zahrad a parků v městské zástavbě přes nivy řek Moravy a Olšavy a jejich slepá ramena, až po lužní lesy (Kunovský a Kněžpolský les), nadregionální biocentra (např. Hluboček) i evropsky významné lokality (např. park Rochus) Potřebujeme vaši pomoc, abychom pro tuto akci zaznamenali co nejvíce druhů prostřednictvím aplikace iNaturalist, která slouží k dokumentaci živočichů, rostlin a hub.

Jedná se o úžasnou příležitost, jak se dozvědět o místní flóře a fauně praktickým způsobem a zároveň se zúčastnit působivé občanské vědecké akce s reálným využitím pro ochranu přírody.

Zaznamenávat svá pozorování můžete pomocí aplikace iNaturalist nebo na webových stránek. Aplikace je zdarma a snadno se používá. Automaticky přidá k vaší fotografii datum, čas a polohu, pro další výzkumné účely ty nejdůležitější údaje, a pomůže Vám určit, co jste právě vyfotili.

Do City Nature Challenge se každým rokem zapojuje stále větší množství měst, a to celosvětově i v rámci České republiky. V letošním ročníku se Uherskohradišťsko setká s Prahou, Brnem, Českými Budějovicemi a nově Ostravou a Veselskem. Opět připravujeme rozmanitý doprovodný program, od aktivit pro školy, přes komentované prohlídky městskou divočinou po soutěže o nejlepší pozorovatele.

Více informací o samotné akci City Nature Challenge, i o tom jak používat aplikaci iNaturalist, naleznete na webe a ve facebookové skupině, kde se můžete v průběhu i pochlubit svými fotoúlovky.

Těšíme se na vás!