Výuku 3. ročníku Managementu rizik zpestřili odborníci z praxe

Kontakt s praxí – to je jedna z oblastí, na kterou kladli zásadní důraz autoři bakalářského studijního programu Management rizik, vyučovaného na Fakultě logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati. V době, kdy první posluchači tohoto programu vstoupili do třetího ročníku studia, začaly zmíněné záměry získávat reálnou podobu. V průběhu zimního semestru zpestřily výuku exkurze a také účast odborníků z praxe.

V rámci studijního programu Management rizik jsou vychováváni odborníci na procesy hodnocení a ovládání rizik, kteří mohou své znalosti zužitkovat v celé řadě disciplín, ať už technického či ekonomického směru. Po získání základních teoretických poznatků v úvodu studia hraje klíčovou roli třetí ročník, kdy studenti absolvují řadu profilových předmětů, jako například Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti, Ekonomika krizových situací či Řízení finančních rizik. A právě jejich součástí bylo i zapojení hostů z praxe. „První vydařenou událostí zimního semestru byla exkurze ve společnosti Evektor, o které jsme podrobně informovali již dříve. V dalších případech přišla praxe doslova přímo za studenty, nejčastěji ve formě přednášek a praktických seminářů,“ nastiňuje Ing. et Ing. Jiří Konečný, Ph.D., ředitel Ústavu krizového řízení, který výuku Managementu rizik oficiálně zabezpečuje.

Skvělému ohlasu studentů se těšila výuka PhDr. Mgr. Radima Křiváka, BBA, který se podílel na předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti. Těžištěm jeho přednášek a seminářů se stala zdravotnická příprava, zejména první pomoc na pracovišti, jejíž zásady si studenti mohli i prakticky vyzkoušet. „Do výuky aktivně vstoupil i Ing. Jan Pavliš z firmy 3M Česko, který přednášel o osobních ochranných pracovních pomůckách a studenti měli možnost si je sami vyzkoušet,“ doplnila garantka předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti Ing. Slavomíra Vargová, PhD.

V předmětu Ekonomika krizových situací přijali pozvání do výuky dlouholetý pracovník Správy státních hmotných rezerv Ing. Štefan Mihok a referent krizového řízení na Městském úřadu Uherské Hradiště – Ing. Lumír Lacka. Pod vedením Ing. Lacky se studenti seznámili se základními úkony v softwaru Argis, který slouží jako hlavní nástroj informační podpory hospodářských opatření pro krizové stavy. „Zajímavého zpestření se dočkal i předmět Řízení finančních rizik. V období vysokého růstu cen měla svůj význam přednáška Bc. Lucie Tučkové, která nastínila způsoby, jak ochránit svoje úspory před inflací. Finanční ředitel společnosti PUR-PLASTICS s.r.o., Ing. Jan Látal, zase studenty seznámil se svými zkušenostmi z řízení cash flow v podniku,“ upřesnil dr. Konečný.

Čím dál intenzivnějšímu zapojení odborníků z praxe se těší i specializace Rizikové inženýrství, kterou Ústav krizového řízení zabezpečuje v rámci magisterského studijního programu Bezpečnost společnosti (jako přímou návaznost bakalářského programu Management rizik). Zatímco výuku předmětu Teorie spolehlivosti systémů obohatili manažer kvality Ing. Vlastimil Kapsa, Ph.D. a odborník na oblast energetické bezpečnosti Ing. Oldřich Mach, Ph.D., pozvání do předmětu Řízení lidských zdrojů přijala personální ředitelka firmy Greiner Packaging, s.r.o. – Ing. Zuzana Julinová, „Paní inženýrka Julinová pro studenty zorganizovala přijímací řízení nanečisto a v průběhu svojí návštěvy jim pomohla vylepšit životopis, což se setkalo s velmi příznivými ohlasy jednotlivých účastníků,“ informovala Ing. Eva Hoke, Ph.D., garantka předmětu Řízení lidských zdrojů.